Wykład profesora Piotra Winkielmana
Ucieleśniony język emocji.
Jak umysł radzi sobie z uczuciami?
22 listopada 2019 o 18:00
ul. Bracka 12, Kraków
Nasze ciało odgrywa ogromną rolę w tym, jak poznajemy świat.
Dychotomia między ciałem, a czystym umysłem, zarysowana już przez Kartezjusza, straciła zdecydowanie na popularności wśród współczesnych psychologów i kognitywistów. Twierdzą oni, że gdyby nie ciało i emocje, procesy poznawcze byłyby po prostu niemożliwe. To, jak rozumiemy świat, w znacznym stopniu zależy od tego, jakie bodźce docierają do naszych zmysłów, a to z kolei od struktury naszych ciał (inaczej doświadcza świata człowiek, a inaczej trzmiel czy ośmiornica).
Ciało jest medium, które sprawia, że postrzegamy innych ludzi jako podobnych do nas samych. Emocje, wyrażane przez gesty i ekspresje mimiczne, również wpływają na to, jak zapamiętujemy zdarzenia, wracamy do nich pamięcią, a ogólniej jak rozumiemy rzeczywistość. Gdyby nie ciało i emocje, po prostu nie byłoby nas ani kultury.
Odwołując się do wyników własnych badań behawioralnych i neurokognitywnymch, także wykorzystujących androidy, o roli ciała i emocji w funkcjonowaniu naszych umysłów opowie profesor Piotr Winkielman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
Zapowiedź wykładu
Artykuły
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą “DIALOG” w latach 2016-2019
Partner wydarzenia:
Festiwal nauki współorganizowany przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i Fundację Tygodnika Powszechnego. Wykłady, dyskusje, filmy o roli nauki w kulturze
De Revolutionibus Books&Cafe to księgarnio-kawiarnia pod patronatem undacji Centrum Kopernika. Znajduje się na ul. Brackiej w Krakowie w XIX-wiecznym Pałacu Larischa (Wydział Prawa i Administracji UJ).
Wydawnictwo Copernicus Center Press, działa pod auspicjami Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, ufundowanego przez wybitnego filozofa, laureata Nagrody Templetona, ks. Prof. Michała Hellera.