IV – 4: Kupcy i filozofowie, Marcin Gorazda
W wykładzie „Kupcy i filozofowie. O źródłach wzajemnej niechęci i o (nie)skuteczności stosowanych metod" dr Marcin Gorazda opowiada o antycznych źródłach niechęci do groszorobów i o ekonomicznej ślepocie klasyków, o próbie przełamywania tej niechęci w wiekach średnich i w nowożytności i o pierwszych „filozofach" którym wiedza ekonomiczna przysporzyła majątku, o ewolucyjnym podejściu w ekonomii i o tym jak uczymy się na własnych błędach, o tym, że naukowcy dłużej na tych błędach się uczą i mniej skutecznie i o tym, że choć idee zmieniają świat to świat biznesu wydaje się skuteczniejszy w ich dobieraniu i praktycznym wdrażaniu.
W wykładzie „Kupcy i filozofowie. O źródłach wzajemnej niechęci i o (nie)skuteczności stosowanych metod” dr Marcin Gorazda opowiada o antycznych źródłach niechęci do groszorobów i o ekonomicznej ślepocie klasyków, o próbie przełamywania tej niechęci w wiekach średnich i w nowożytności i o pierwszych „filozofach” którym wiedza ekonomiczna przysporzyła majątku, o ewolucyjnym podejściu w ekonomii i o tym jak uczymy się na własnych błędach, o tym, że naukowcy dłużej na tych błędach się uczą i mniej skutecznie i o tym, że choć idee zmieniają świat to świat biznesu wydaje się skuteczniejszy w ich dobieraniu i praktycznym wdrażaniu.
IV seria wykładów „Granice Nauki” organizowana przez portal internetowy GraniceNauki.pl oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych zatytułowana została „De Revolutionibus”. Wykłady odbywały się w szczególnym miejscu — księgarnio-kawiarni De Revolutionibus Books&Cafe.