Norman Davies, Przypadki w historii

W ramach kolejnej edycji „Wielkich Pytań w Krakowie” zastanowimy się nad rolą przypadków w historii. Czy istnieje logika dziejów? Jak wielką rolę w historii odgrywały zdarzenia nieprzewidywalne? Czy historii nie piszą zwycięzcy, tylko przypadki? Jak w ogóle w badaniach historycznych można zmierzyć się z problemem przypadku? Czy historycy nie próbują być zbyt racjonalni, szukając uzasadnień dla zdarzeń, o których w głównej mierze decydował przypadek? Naszym przewodnikiem po przypadkowych losach Polski i całego świata będzie światowej sławy historyk, prof. Norman Davies, autor wielu prac poświęconych historii Polski oraz Europy, zwłaszcza XX-wiecznej, takich jak „Boże igrzysko”, „Powstanie 44” czy „Europa między Wschodem a Zachodem”. W wielu swoich bestsellerowych książkach prof. Davies łączy perspektywę historyka oraz reportera i podróżnika – m.in. w najnowszej „Na krańce świata” (Znak 2017).

Wielkie Pytania w Krakowie to wspólny projekt Centrum Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Miasta Kraków, którego celem jest pokazywanie nauki jako istotnego obszaru ludzkiej kultury. Razem z zapraszanymi gośćmi zastanawiamy się nad współczesnymi odpowiedziami na pytania, które ludzie stawiają sobie od wieków i które wielokrotnie stanowiły inspirację do powstania wielu dzieł literackich, muzycznych czy sztuk wizualnych. Cykl „Wielkie Pytania w Krakowie” towarzyszy Copernicus Festival, którego motywem przewodnim w 2018 r. będzie przypadek.

Organizatorzy

Centrum Kopernika, Uniwersytet Jagielloński, Miasto Kraków

Partnerzy

Interia, Copernicus Festival, Polityka, Polska Agencja Prasowa, Gazeta Wyborcza, RMF FM, De Revolutionibus. Books&Cafe, Magiczny Kraków, Avant, Copernicus Center Press www.ccpress.pl

Wykład jest częścią projektu Wielkie Pytania w Krakowie.